Wydarzenia z życia wsi i Stowarzyszenia


06.08.2017
Łączy nas rękodzieło - polsko-ukraińska wymiana młodzieży

Projekt W dniach 26.07 - 05.08 2017r., dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury, Stowarzyszenie „Nasze Gady” zrealizowało kolejny projekt polsko- ukraińskiej wymiany młodzieży pt. "Łączy nas rękodzieło – polsko-ukraińskie warsztaty ceramiczne oraz rękodzielnicze"
W projekcie brało udział 20 osób z Jamnego – obwód Sumski oraz 20 osób z gminy Dywity i sąsiednich gmin. Młodzież poznała wzajemnie siebie oraz realia współczesnej Ukrainy i Polski poprzez wspólne zrealizowanie warsztatów ceramicznych i rękodzielniczych, uczenie się języków, przebywanie razem. Chcieliśmy też pokazać wszystkim uczestnikom kulturę i historię Warmii oraz podobieństwa i odmienności kulturowe miejsc, w których obie grupy mieszkają, a przede wszystkim uświadomić wspólne słowiańskie korzenie.


Poprzez zrealizowane warsztaty młodzież zarówno polska jak i ukraińska opanowała podstawy ręcznego lepienia z gliny i wykonywania lalek motanek. Codziennie młodzież sama realizowała swoje pomysły, każdy wykonany przedmiot jest niepowtarzalny i piękny.>BR? Gry i zabawy integracyjne pozwoliły szybko poznać podstawy języka sąsiada. Dodatkowo dyskoteki oraz wspólny grill sprzyjały umocnieniu przyjaźni. Bardzo ważną rolę spełniły wieczory narodowe, do których obie grupy starannie się przygotowały. Podczas wieczoru polskiego Ukraińcy poznali kulturę, tradycję oraz obyczaje Polski oraz Warmii i nawzajem – Polacy poznali język, kulturę i tradycje Ukrainy dzięki wieczorowi ukraińskiemu.
Rozmowy w trakcie projektu o współczesnej Polsce i Ukrainie pomogły młodym ludziom uświadomić sobie, jak obecnie wygląda życie w naszych krajach.
Integracja dokonała się bardzo prędko. Młodzież mieszkała w jednym hotelu, jadała przy jednym stole, razem wyjeżdżała do miasta i na zajęcia. Razem uczyła się języków, bawiła, motała i lepiła z gliny. Razem zwiedzała Olsztyn i robiłą zakupy.
Poprzez tę wymianę dotarliśmy do wspólnych słowiańskich korzeni, co praktycznie wyeliminowało podział na młodzież z Polski czy z Ukrainy. Projekt pokazał, że każdy może być kreatywnym twórcą.
Realizacja wymiany pozwoliła nam dostrzec podobieństwa oraz odmienności kulturowe i językowe naszych narodów. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę i doświadczenie oraz nawiązaliśmy serdeczną przyjaźń, która zostanie w naszych sercach, o czym zaświadczyć może ilość łez wylanych przy pożegnaniu.
Zobacz galerię

<<< poprzednia strona