Wydarzenia z życia wsi i Stowarzyszenia


20.04.2013
Prezentujemy gości Festynu Archeologicznego (1)

Mamy przyjemność przedstawić Państwu "Grupę Truso", która będzie gościem tegorocznego Festynu Archeologicznego w Gadach.

"Grupa Truso" to nieformalna organizacja zrzeszająca 6 drużyn wczesnośredniowiecznych (110 osób), zainteresowanych historią odnalezionego Emporium Wikińskiego "Truso" oraz szeroko rozumianym promowaniem idei "żywego odtwórstwa historii".
W skład "Grupy Truso wchodzą: Drużyna Wikingów "Nidhogg" z Braniewa, "Gautar" - Grupa Młodych Archeologów z Brus, "Grupa Radnyna" z Pruszcza Gdańskiego, Drużyna Wojów Bolesławowych "Białozór" z Olsztyna, Drużyna Wikingów "Hrafnarnir" z Gdańska i Drużyna Wikingów "Witland" z Elbląga.

"Grupa Truso" posiada mocny oddział walczących wojowników, różnorodne rzemiosło, bogatą ofertę gier i zabaw średniowiecznych. W skład grupy wchodzi także zespół muzyczny Radnyna z Pruszcza Gdańskiego i elbląski sokolnik.

"Grupie Truso" zależy na jak najwierniejszym odtwarzaniu historii regionu z X wieku. Swoje działania popiera bogatą wiedzą merytoryczną pracowników Elbląskiego Muzeum oraz informacjami uzyskanymi od archeologa Marka Jagodzińskiego. Liderzy grupy nawiązali współpracę z Towarzystwem "Pruthenia" w Olsztynie oraz Muzeum Historycznym i Muzeum Morskim w Gdańsku. "Grupa Truso" współpracuje także z załogą łodzi "Welet" (replika łodzi z X wieku).

Wieloletni partnerzy Grupy Truso z Obwodu Kalinigrandzkiego – Rosja to Grupa "Kaup" składająca się z: Tradycyjnej Grupy "Gadająca Woda" z Kaliningradu w Rosji (Grupa odtwarza Prusów - Bałtów), "Klubu historycznego odtwórstwa i rekonstrukcji "Kaup" z Kaliningradu w Rosji. Jest to Drużyna Wikingów.

Zachęcamy do obejrzenia występów "Grupy Truso" na festiwalu w Elblągu w 2009 r. (zob. na youtube) i na Festiwalu Kijów 2010 (zob. na youtube), w którym brali udział jako jedyna grupa z Polski.


<<< poprzednia strona