Andrzej Sapkowski jest obecnie jednym z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy. Tworzy głównie w nurcie fantasy a międzynarodowe uznanie zawdzięcza cyklowi “Wiedźmin”, który został przetłumaczony na wiele języków, zaadaptowany w formie serialu Netflixa oraz przeniesiony do serii gier PC i na konsolę.

Geneza literackiego sukcesu

Andrzej Sapkowski urodził się 21 czerwca 1948 roku w Łodzi. Studiował na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie ukończył handel zagraniczny. Tuż po studiach pracował w swoim zawodzie, między innymi w firmie zajmującej się handlem futer. W czasie wolnym tłumaczył teksty dla czasopisma “Fantastyka”, co było początkiem jego literackiej kariery. Od tłumaczeń z czasem przeszedł do pisania autorskich historii. Jego pierwszą publikacją był znany dziś na całym świecie “Wiedźmin”, którego pierwsze wydanie ujęte zostało w formie opowiadania i zwyciężyło w konkursie literackim organizowanym przez “Fantastykę” w 1986 roku i również przez wspomniane pismo opublikowane. W 1990 roku Sapkowski rozwinął swój debiutancki tekst, wydając pierwszy tom opowiadań z uniwersum a w kolejnych latach następne tomy cyklu (“Ostatnie życzenie” i “Miecz przeznaczenia”). W 1994 roku ukazała się powieść o losach Wiedźmina zatytułowana “Krew elfów”. Podobnie jak opowiadania doczekała się uznania wśród czytelników i krytyków, co zachęciło pisarza do kontynuacji cyklu, na które składają się tomy: “Czas pogardy”, “Chrzest ognia”, “Wieża jaskółki” oraz “Pani Jeziora”. Każda z części stała się książkowym bestsellerem, a Andrzej Sapkowski został uznany za jednego z najważniejszych polskich pisarzy literatury fantastycznej.

Twórczość Sapkowskiego poza “Wiedźminem”

Równolegle do wydawania kolejnych części kultowego “Wiedźmina” stworzona została seria komiksów oparta na książkach Sapkowskiego. Nakręcono również pierwszy serial telewizyjny oparty na cyklu, w którym Wiedźmina zagrał Michał Żebrowski. Kolejna okazja do rozpowszechnienia serii pojawiła się, gdy CD Projekt RED rozpoczęło tworzenie gier na podstawie prozy Sapkowskiego. Dotychczas wydane zostały trzy części (w wersji komputerowej i konsolowej), stanowiące najczęściej kupowane na świecie polskie gry. Światowe uznanie Andrzeja Sapkowskiego przyczyniło się do stworzenia przez Netflixa kolejnej wersji serialu opartej na przygodach Wiedźmina. Opowieści o jego losach to jednak tylko część dorobku Sapkowskiego. Jest również autorem takich tytułów jak “Świat króla Artura”, “Wieczny ogień”, “Trylogia husycka” czy “Żmija”. W swoich książkach oddaje fascynację średniowieczną kulturą oraz europejskimi mitami. Pisarz ma na swoim koncie także eseje o literaturze fantastycznej oraz poradniki RPG.

Książka zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com